Name:
Sign-up to hear about our specials and events
 

Sr Olympics

                            

Texas State Senior Games Championships open to men and women aged 50 and over, held their cycling event in Fulshear this past weekend.  Regional games have been hosted for the past 19 years by Houston Jewish Community Center and held in Houston .  This is the first year the cycling venue has been in Fulshear.

Cyclists from across the state arrived Saturday morning to clear skies for the 5k and 10k timed trials.  By the time the 20k road race started, a brisk cross wind added to the challenge of the hills along the Pecan Hill looped route. Least you think this is an easy event, try riding your bike for 3.7 miles in less than 8 minutes.

With the help of Houston Cycling Centers, the Fulshear-Simonton Lions Club and especially the Fulshear Police Department, the Texas Senior Games offered nearly 70 riders the opportunity to view Fulshear up close and personal.

“Normally we’ve ridden in Bear Creek Park .  This is so much prettier,” said one rider.

The event is part of the National Senior Games which promotes healthy and active living and has participants from 49 states and the District of Columbus.  Houston has been chosen to host the national event in 2011.  For further information about participating in upcoming senior events, contact Jewish Community Center Houston at www.jcchouston.org or www.houstoncyclingcentres.com.

Below are the metal winners:

Winners for the 5K time trials--female were: 50-54 group Elizabeth Kitay, gold, Jenny Booth, silver, Dorothy Zarbo, bronze; 55-59 group Sonya Minnerly, gold; 60-64 group Deborah Barton, gold; 65-69 group Iris Wildman, gold, Judy Glover, silver; 70-74 group Lucy Zbornak; 80-84 group Mary Gillespie, gold, Carol Collins, silver.

Men’s 5k timed trial: 50-54 group Jay Prestipino, gold, Stuart Harbottle, silver, Kevin Lynch, bronze; 55-59 group Stuart Hall, gold, Mario Valaperta, silver, Steven Schoger, bronze; 60-64 group Ruben Solis, gold, Sean McGrady, silver, Thomas Hall, bronze; 65-69 group Wallace Swanson, gold, Jerome Dusterhoff, silver, George McKenna Jr., bronze; 70-74 group John Magyar, gold, Dean Wilkinson, silver, Julius Stuart, bronze; 75-79 group Bill Brookshire, gold, Bernie Crook, silver; 80+ group Joe Fuller, gold.

Women’s 10K time trials: 50-54 group Elizabeth Kitay, gold, Jenny Booth, silver, Dorothy Zarbo, bronze; 55-59 group Sonya Minnerly, gold; 60-64 group Deborah Barton, gold; 65-69 group Iris Wildman, gold, Ann Redman, silver, Judy Glover, bronze; 70-74 group Lucy Zbornak; 80-84 group Mary Gillespie, gold, 85+ group Carol Collins, gold.

Men’s 10K timed trial: 50-54 group Stuart Harbottle, gold, Jay Prestipino, silver, Michael Bertuzzi, bronze; 55-59 group Stuart Hall, gold, Steven Schoger, silver, Mario Valaperta, bronze; 60-64 group Sean McGrady, gold, Thomas Hall, silver, Steven Ohminus, bronze; 65-69 group Jerome Dusterhoff, gold, Wallace Swanson, silver, David Stephenson, bronze; 70-74 group Dean Wilkinson, gold, John Magyar, silver, Julius Stuart, bronze; 75-80 group Bill Brookshire, gold, Bernie Crook, silver; +80 group Joe Fuller, gold.

Women’s 20k road race winners were: 50-54 group Jenny Booth, gold, Dorothy Zarbo, silver, Mechelle Armstrong, bronze; 55-59 group Sonya Minnerly; 60-64 group Deborah Barton, gold,  Nancy Malone, silver; 65-69 group Iris Wildman, gold, Ann Redman, silver, Dorothy Shiller, bronze; 70-74 goup Lucy Zbornak, gold; 80+ Mary Gillespie, gold.

Men’s 20k road race winners were: 50-54 group Stuart Harbottle, gold, Kevin Lynch, silver, Jay Prestipino, bronze; 55-59 group Stuart Hall, gold, James Quinn, silver, Steven Minerly, bronze; 60-64 group Tmas O’Neal, gold, Arthur Pacione, silver, Paul Moore, gold; 65-69 group Tommy Cole, gold, Earl Nichols, silver, Frank Glover, bronze; 70-74 group Dean Wilkinson, gold, Lloyd Lindsay, silver, Bennie Williams, Bronze; 75-59 group Bill Brookshire, gold, Bernie Crook, silver; 80+ Joe Fuller, gold.

Women’s 40k road race winners were: 50-54 group Elizabeth Kitay, gold, Jenny Booth, silver, Mechelle Armstrong, bronze; 55-59 group Sonya Minnerly, gold, Paula Johnson, silver; 60-64 group Deborah Barton, gold, Nancy Malone, silver; 65-69 group Ann Redman, gold, Dorothy Shiller, silver; 70-74 group Lucy Zbornak, gold.

Men’s 40k road race winners were: 50-54 group Jay Prestipino, gold, Stuart Harbottle, silver, Kevin Lynch, bronze; 55-59 group Stuart Hall, gold, James Quinn, silver, Mario Valaperta, bronze; 60-64 group Thomas O’Neal gold, Jon Montheith, silver, Arthur Pacione, bronze; 65-69 group Tommy Cole, gold, Earl Nichols, silver, George McKenna Jr. bronze; 70-74 group Lloyd Lindsay, gold, Dean Winkinson, silver; John Magyar, bronze; 75-79 group Bill Brookshire, gold.

 
 

Sign Up Newsletters & Coupons 

We recommend, partner & sponsor the following clubs: 
Please join one of our cycling clubs for a ride!   
 
NORTHWEST Cycling Club  &  SOUTHWEST Cycling Club